Szakmai továbbképzések

Csoportunk képzéseket biztosít a Mérnöktovábbképző Intézet felnőttképzésének keretében, valamint külső megrendelők szakembereinek szakirányú oktatására, többek között az alábbi témakörökben:

  • Robbanásbiztonságtechnika
  • Villámvédelem
  • EMC Elektromágneses Kompatibilitás
  • ESD Elektrosztatikus Kisülésvédelem
  • Villamos és mágneses erőterek, elektromágneses sugárzások hatása a lakosságra és a munkavállalókra

FAM képzés

Laboratóriumunkban a Dr. Csikós Béla Oktatási Központ keretein belül zajlik a Feszültség Alatti Munkavégzéshez (FAM) szükséges ismeretek oktatása. A Feszültség Alatti Munkavégzés lényege, hogy az egyes, hálózatban található berendezések ellenőrzése, karbantartása, szerelése a megfelelő technológiák alkalmazásával kikapcsolás nélkül, folyamatos üzem közben is lehetséges sok esetben. Ezáltal az szolgáltatás zavartalansága biztosítható, a fogyasztók folyamatos ellátásban részesülnek, továbbá a ki-és bekapcsolások nem terhelik feleslegesen a hálózatot. Továbbá szolgáltatás kimaradáshoz kapcsolódó veszteségek is eliminálhatóvá válnak.

A Nagyfeszültségű Laboratóriumban található nagyfeszültségű és középfeszültségű tanpálya lehetőséget ad a feszültség alatti munkavégzés teljeskörű megismerésére és a feszültség alatt végzett munkafolyamatok alapos begyakorlására. Laboratórium rendelkezik a kisfeszültségű FAM-tól kezdődően egészen a nagyfeszültségen végzett feszültség alatti munkavégzéshez szükséges feljogosításokkal, jogosítványokkal

Az Oktatási Központ az oktatás mellett FAM-al kapcsolatosan kutatásokat is folytat. Az oktatási központ aktívan részt vesz a nemzetközileg is elfogadott és alkalmazott FAM munkamódszerek elemzésében, továbbfejlesztésében. Valamint vizsgálja a munkafolyamatok során használt eszközöket felszereléseket, és részt vesz azok folyamtos fejlesztésében, tökéletesítésében.  

FAM története

Ahogy a villámvédelemi, vagy a szigeteléstechnikai iskola esetében beszélhetünk "budapesti iskoláról", úgy a feszültség alatti munkavégzés területén is nagyon korán jelentős szereplővé vált az önállóan működő magyar irányzat. A Feszültség Alatti Munkavégzés alapjainak lefektetése hazánkban Dr. Csikós Béla nevéhez fűződik. FAM technológiát hazánkban először 1967-ben használtak, az akkoriban kifejlesztett, speciális vezető szálakkal átszőtt anyagú ruha, és egyéb hazai fejlesztésű eszközök segítségével. Ezzel Magyarországon világviszonylatban is egyik elsőként kezdte el alkalmazni a nagyfeszültségű feszültség alatti munkavégzés (NAF-FAM) gyakorlatát, amely hamarosan világszeret is elfogadottá és elterjeddté vált. Hazánkban azóta is folyik FAM eszközök, és technológiák fejlesztése. 

Lépjen kapcsolatba velünk!

Elérhetőség

Cím: 1111 Budapest, Egry József u. 18. V1. épület
Postai cím: Budapest, H-1521
Tel.: (+36 1) 463 32 36, Fax.: (+36 1) 463 32 31,
E-mail: nemeth.balint@vet.bme.hu