• A Nagyfeszültségű Laboratórium a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kampuszán, Budapest központi helyén található.
  • A laboratórium meghatározó tere, a V1 épülettel egybeépített 389m2 hasznos belső alapterületű, 16,45 m belmagasságú, daruzott csarnok.
  • A csarnok a legnagyobb feszültségű laboratóriumi berendezések biztonságos működtetését lehetővé tevő módon lett kialakítva.

A Nagyfeszültségű Laboratórium történetében az elsőként használatba vett fontosabb berendezés, a máig használatban lévő 250 kV-os transzformátor volt, melyet az 1 MV csúcsértékű impulzus előállítására képes lökőfeszültség-generátor beszerzése követett. Az 1970-es években jelent meg Magyarországon a nagyfeszültségű feszültség alatti munkavégzés, mellyel egy időben a Laboratórium egy 600 kV-os próbatranszformátorral és egy 750 kV-os, második lökőfeszöltség-generátorral gazdagodott. A Laboratórium 2012 nyarán ipari támogatással teljes felújításon esett át, mely után Magyarország legnagyobb Tesla-tekercsével bővült a főberendezések sora.

A BME VET Nagyfeszültségű Technika és Berendezések Csoport munkavégzésének fő helyszíne a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem V1 épületéhez tartozó Nagyfeszültségű Laboratórium.

Célkitűzés

A Nagyfeszültségű Technika és Berendezések Csoport fő céljai között szerepel a jövő erősáramú és szigeteléstechnikai villamosmérnökeinek mind elméleti, mind gyakorlati képzése, valamint a napjainkban alkalmazott nagyfeszültségű berendezések továbbfejlesztése, a nagyfeszültségű technika területén használható új módszerek kutatása, tökéletesítése.